Uspostavljanje dojenja
Tijekom trudnoće i dojenja prehrana majke vrlo je važna jer prehranjuje sebe i dijete. Mora izabrati namirnice koje putem mlijeka ne opterećuju dojenče, već mu omogućuju optimalan rast i razvoj. Istodobno se majka mora pobrinuti da se njezino tijelo regenerira nakon porođaja. Prehrambene navike za cijeli život stječu se već u ranoj mladosti, zato je važno da mama počne o tome razmišljati najkasnije u trudnoći, naime dijete će odgajati prije svega svojim primjerom.
Najbolje je započeti dojenje što prije nakon porođaja; u rodilištu će vam preporučiti i omogućiti prvo dojenje u porođajnoj sobi. Rano dojenje važno je za uspješno uspostavljanje dojenja, naime u prvom je satu nakon rođenja djetetov refleks sisanja najjači.
Savjeti za dojenje
- U prvim mjesecima dijete stavite na prsa uvijek kada plače, najmanje osam puta na dan.
- Dinamika dojenja ne postoji, ako dijete ponovno želi sisati 10 minuta ili pola sata nakon zadnjeg obroka, stavite ga na dojku, ali na istu kao prije 10 minuta ili pola sata.
- Pri dojenju dijete mora uvijek biti cijelim tijelom okrenuto prema mami tako da njegovo uho, rame i kuk budu u ravnoj liniji.
- Dojku držite prstima slobodne ruke i neka vam palac bude iznad dojke. Pazite da ne stišćete kolobar oko bradavice.
- Dijete naslonite na dojku dok ima široko otvorena usta. Ne gurajte dojku prema djetetu, nego dijete prema dojki. Važno je da dijete zagrabi što veći dio kolobara, a ne samo bradavicu.
- Nemojte ograničavati trajanje pojedinoga podoja.
- Preporučujemo da prve dane nakon porođaja dojite ležeći.Ako dojite sjedeći, izaberite udoban i opušten položaj.
- Kod svakog obroka dojite na obje dojke. Važno je da kod svakog obroka dojenje započnete na onoj dojci na kojoj ste završili zadnji
- Nemojte izdajati mlijeko pumpom za izdajanje ako ga imate previše. Time samo povećavate količinu mlijeka. Izdojite samo onoliko mlijeka da ne osjećate pritisak, a s vremenom će se količina mlijeka uskladiti s potrebama dojenčeta.
- Mlijeko je sastavljeno tako da najprije teče vodenastije mlijeko koje je namijenjeno za utaživanje žeđi kod djeteta. Zatim počinje teći gušće mlijeko koje hrani dijete, a na kraju polako izlazi najgušće mlijeko koje je poput slastice nakon obroka.
Što učiniti ako dojenje ne ide po planu?
Malo je tema u vezi s kojima su stručnjaci tako ujednačenog mišljenja kao u vezi s korisnošću dojenja. Dojenje je najprirodniji i najkvalitetniji način hranjenja dojenčeta koji dobro djeluje na njegov psihički i fizički razvoj. Majčino mlijeko sadrži mnogo korisnih tvari za rast i razvoj dojenčeta.
Gotovo svaka trudnica uvjerena je da će moći dojiti svoje dojenče i tako mu dati ono najbolje. Kod prvih podoja u rodilištu nerijetko se događa da dojenje za mamu i nije tako ugodno i jednostavno kako je isprva očekivala. Potrebna je velika količina strpljivosti, ustrajnosti i sreće jer dojenje tek treba uspostaviti. Neke mame ipak ne mogu dojiti, možda upravo zbog pritiska okoline ili svojih prevelikih očekivanja, međutim postoji odlična zamjena – kvalitetna prilagođena mliječna hrana koja će dojenče nahraniti i dati mu sve potrebno za rast.
Roditeljstvo ne počinje i ne završava samo načinom hranjenja nego obuhvaća mnogo više: ljubav koju pružamo i pokazujemo svom djetetu, naše vrijeme s djetetom, poticaje koje mu pružamo i još mnogo, mnogo više.
U vezi s izborom zamjenskog mlijeka za dojenče obratite se stručno osposobljenim ljekarnicima u ljekarnama koji će vam vrlo rado dati savjet o najpogodnijoj mliječnoj hrani za vaše dojenče, a vi se prepustite ljepotama roditeljstva.
Popis pomagala...
...koja vam mogu dobro doći kod dojenja
- mast za ozlijeđene bradavice (osobito u prvim tjednima dojenja)
- jastučići za dojenje (možete izabrati perive, platnene ili one koji su za jednokratnu upotrebu)
- šeširići za dojenje
- nekoliko grudnjaka/majica za dojenje
- udoban jastuk za dojenje
- nekoliko tetra pelena za pomoć kod podrigivanja
- prsna izdajalica
...ako dojenje ne bude moguće, za dohranu vam trebaju
- dvije bočice
- dude za bočicu
- pribor/četkica za čišćenje bočice ili sterilizator
- termo bočica
- zamjensko mlijeko
- posudica za spremanje mlijeka u prahu