Imamo iznenađenje za tebe! Uz kupnju Novalac 2 promotivnog pakiranja (2 x 400 g) gratis dobivaš Violeta Watercare vlažne maramice. Ponuda vrijedi do isteka zaliha. Klikni ovdje >
Ključne hranjive tvari i njihova uloga u razvoju dojenčeta
Osjećaj kada postaneš svjesna da u tebi raste novi život jednostavno je neprocjenjiv! Pred tobom su predivni mjeseci koji će ti se zauvijek utisnuti u sjećanje i u srce.
Iako se djetetova dob počinje brojiti od dana rođenja, na njegov zdrav razvoj moramo misliti već puno prije. Najvažnijih djetetovih 1000 dana već je počelo prilikom začeća i trajat će do njegovog drugog rođendana. Za bezbrižnu trudnoću i zdrav razvoj tvoje bebe nužna je bogata i uravnotežena prehrana u vrijeme trudnoće.
Zašto je važna u trudnoći?
U prva četiri tjedna trudnoće osobito je važna za pravilan razvoj neuralne cijevi, to je dio fetusa koji se razvija u mozak, leđnu moždinu, kralježnicu i dno lubanje. Trudnica obično sazna da u sebi nosi dijete tek u 4. tjednu trudnoće, stoga dovoljan unos folata mora osigurati već pri planiranju trudnoće. Poslije je folat važan i za tvorbu krvnih stanica i leđne moždine, a u vrijeme dojenja unosom folne kiseline mama izbjegava slabokrvnost.
Što je folat, odnosno folna kiselina?
Folat je vitamin grupe B, točnije vitamin B9. Folna kiselina je sintetički dobiven oblik vitamina B9 koji se često upotrebljava za nadoknađivanje folata kao dodatak prehrani onda kad je unos folata osobito važan i povećan.
Namirnice koje sadrže folnu kiselinu
Dobri su izvori folata zeleno povrće, pogotovo lisnato povrće poput špinata i salate, zatim rajčice, mahunarke, orašasti plodovi, naranče, klice, pšenične klice, integralni proizvodi, krumpir i jaja.
Na što treba obratiti pozornost?
Dnevna potreba trudnica i dojilja za folatom povećana je i iznosi 600 µg. Budući da je povećane potrebe težko zadovoljiti redovitom prehranom, stručnjaci preporučuju dodatan unos folne kiseline u obliku dodataka prehrani. Međutim, svi dodaci prehrani s folnom kiselinom nisu jednaki. Neki napredniji dodaci prehrani sadrže folnu kiselinu u aktivnom obliku. To znači da unesena folna kiselina ne treba u tijelu proći kroz procese koji je čine »upotrebljivom«, nego je u tom obliku progutamo. Tako tijelo u potpunosti iskorištava folnu kiselinu. Važno je odabrati proizvod s aktivnom folnom kiselinom, a također je važno imati povjerenja u kvalitetu proizvoda. Za stručni savjet uvijek se možete obratiti svom ginekologu ili farmaceutu u ljekarni.
Ako progutate previše folne kiseline, višak će se izlučiti s mokraćom. Ukupna neškodljiva dnevna doza iznosi 1000 µg.
Zašto je važno u trudnoći?
U trudnoći željezo pomaže kod zdravog fizičkog i psihičkog razvoja ploda te kod stvaranja posteljice. Potrebe se kod trudnica povećavaju za 20 %. Nedostatak željeza povećava rizik preranoga porođaja i niže tjelesne mase djeteta pri rođenju. Važno je da kod zdravih trudnica dnevni unos bude što bliži 16 mg.
Što je željezo?
Željezo je mineral koji preuzima važne funkcije u tijelu, poput prijenosa kisika i tvorbe krvi.
Namirnice koje sadrže željezo
Crveno meso (goveđe meso, janjetina), iznutrice, mahunarke (leća, grah, grašak), orašasto voće i sjemenke, proizvodi od integralnih žitarica, koromač, kupus.
Na što treba obratiti pozornost?
Kod željeza je važno da dnevni unos bude što bliži 16 mg jer i prevelik unos željeza može izazvati prerani porođaj ili manju tjelesnu masu djeteta pri rođenju. Međutim, prevelik unos željeza s hranom praktično nije moguć. Pozornost je potrebna prije svega kod upotrebe lijekova s većim dozama željeza.
Zašto je DHA važna u trudnoći?
Unos dokozaheksaenske kiseline (DHA) preko majke pomaže u normalnom razvoju mozga i vida kod djeteta. Nedostatak DHA može biti uzrok pojave alergija, atopijskoga dermatitisa i astme kod djeteta, a može i povećati rizik preranog porođaja.
Što je omega-3 masna kiselina DHA?
Masne kiseline izgrađuju stanične membrane i brojne hormone. Važne su i kao izvor energije. Omega-3 masne kiseline esencijalne su, što znači da ih tijelo ne može proizvesti i za njihov dovoljan unos moramo se pobrinuti pravilnom prehranom.
Namirnice koje sadrže omega-3 masne kiseline
Omega-3-masne kiseline i omega-6-masne kiseline nalaze se u majčinom mlijeku, biljnim uljima (npr. ulju uljane repice, orahovom ulju, lanenom ulju), orašastom voću i sjemenkama. DHA se nalazi u ribljim uljima, odnosno morskim ribama bogatima mastima.
Na što treba obratiti pozornost?
Preporučuje se da trudnice koje ne jedu (redovito) morske ribe bogate mastima dodatno uzimaju dodatke prehrani s DHA.
Zašto je važan u trudnoći?
Potrebe za jodom u trudnoći se povećavaju za približno 15 %, stoga je pravilna opskrba jodom vrlo važna. Jod ima važnu ulogu u kontroliranju tjelesnoga rasta dojenčeta, u izgradnji kostiju i razvoju mozga. Nedostatak joda može uzrokovati kretenizam. Zbog povećanih potreba za jodom u trudnoći se preporučuje dodavati 100–150 µg joda u vidu dodataka prehrani.
Što je jod?
Jod spada u elemente u tragovima. Sastavni je dio hormona štitnjače i ima središnju ulogu u funkcioniranju metabolizma. Jod se u tijelo unosi prvenstveno hranom, a sadržaj joda u namirnicama znatno se razlikuje, ovisno o regiji.
Namirnice koje sadrže jod
Jod je u velikim količinama prisutan u morskim ribama, mlijeku i mliječnim proizvodima, morskim algama i drugim morskim plodovima. Da bi se spriječila pothranjenost, kuhinjskoj soli se dodaje jod.
Na što treba obratiti pozornost?
U trudnoći se ne preporučuje konzumacija algi i proizvoda od algi jer mogu sadržavati vrlo velike količine joda, ali i arsena ili drugih štetnih tvari. Prevelike količine joda nisu moguće kad se upotrebljava kuhinjska sol.
Zašto je važan u trudnoći?
Zbog ubrzanog rasta djeteta vitamin D iznimno je važan u trudnoći jer ima središnju ulogu u izgradnji kostiju, mišića i zuba. Osim toga povećava imunološki odgovor u borbi protiv infekcija, štiti živčane stanice u mozgu, pozitivno utječe na srce i krvožilni sustav te štiti od nekih malignih bolesti. Kod nedostatka vitamina D tijekom trudnoće može se povećati sklonost infekcijama, povisiti krvni tlak i povećati rizik od prijevremenoga porođaja.
Što je vitamin D?
Vitamin topljiv u mastima, što znači da se u tijelu skladišti u zalihama. Najveći dio unosimo u tijelo putem sunčevih UV-B zraka. Samo oko 10 % vitamina D dobivamo iz hrane.
Namirnice koje sadrže vitamin D
Morske ribe bogate mastima kao što su bakalar, jegulja, skuša ili tuna, zatim mlijeko, maslac, žumanjak, kvasac, avokado i goveđa jetra.
Na što treba obratiti pozornost?
Prevelika doza vitamina D moguća je samo na osnovi dugotrajnog unosa pripravaka s vitaminom D.
Preporučujemo proizvod
Preporučujemo proizvod
Novalac prenatalne kapsule
Preporučuju nas stručnjaci
Poučni sadržaj
Skupina stručnjaka pripremila je brojne teme u kojima odgovaraju na najčešća pitanja o začeću, trudnoći i početnom razdoblju majčinstva.
Trudna sam
Osjećaj kada postaneš svjesna da u tebi raste novi život jednostavno je neprocjenjiv! Pred tobom su prekrasni mjeseci! Što će se događati u trudnoći, kako se pripremiti za trudnoću i kasnije za sam porođaj, koje su prehrambene smjernice u trudnoći samo su neke od tema koje će dobro doći svakoj budućoj mami i riješiti mnoga trudnička pitanja.