Utjecaj carskog reza na mamu i dojenče
Carski rez sve je češći način porođaja. Na mamu i novorođenče djeluje na različite načine, a najčešće je riječ o sporom oporavku mame nakon porođaja i o težem uspostavljanju dojenja.
Porođaj carskim rezom ne može se uvijek planirati. Za trudnice kod kojih je čitava trudnoća tekla bez problema i žarko su željele roditi prirodnim putem carski rez može biti veliko razočaranje. Međutim, liječnici uvijek naprave carski rez s određenom svrhom i samo ako za to postoji medicinski opravdan razlog kod majke ili djeteta. Najvažnije je da su na kraju zdravi i mama i novorođenče.
Najveća razlika između vaginalnog porođaja i porođaja carskim rezom jest da novorođenče rođeno carskim rezom ne dolazi u dodir s maminom vaginalnom mikroflorom. Zato dojenčad rođena carskim rezom nakon rođenja ima izmijenjenu crijevnu mikrofloru, a imunološki sustav još mu nije zreo. Posljedično mogu imati češće infekcije i probavne tegobe, a i pojava alergija može biti češća.
Ako je dojenče dojeno majčinim mlijekom, dobiva korisne bakterije i sve nužno potrebne hranjive sastojke za optimalan rast i razvoj. Ako dojenje ne krene kako bi trebalo, dostupna je mliječna hrana, s korisnim bakterijama (probiotičkim kulturama) koje povoljno djeluju na razvoj imunološkoga sustava dojenčeta. Ujedno takva mliječna hrana sadrži i druge potrebne hranjive tvar za rast i razvoj dojenčeta.